TEKNOFEST 2021 Teknoloji Yarışmalarına 39.684 Takım Başvuru Yaptı

2021-03-19

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında gerçekleştirilen 27 teknoloji yarışmasının başvuruları sona erdi. Her yıl katlanarak büyüyen bir ilgi, merak ve heyecanla takip edilen teknoloji yarışmalarına bu yıl düzenlenecek 35 yarışmadan 27’sine 39.684 takım başvurusu alındı.

TEKNOFEST 2021 kapsamında düzenlenen yarışmalara İstanbul, 13.819 takım ile en çok başvuru yapan il oldu. Geçtiğimiz yıl TEKNOFEST’ e ev sahipliği yapan Gaziantep 6.980 takım ile ikinci olurken, üçüncü ise 3.153 takım ile Mersin oldu. Ankara, Adana, İzmir, Samsun, Sakarya, Bursa ve Konya en çok başvuru yapan ilk 10 şehir arasında yer alırken, yarışmalara Türkiye’nin 81 ilinden gençler başvuruda bulundu. 

Yarışmalarda en çok başvuruyu İnsanlık Yararına Teknoloji, Akıllı Ulaşım ve Eğitim Teknolojileri Yarışmaları aldı. Lise, Üniversite ve üzeri kategorisi ile mezun başvurularının yanı sıra ilköğretim öğrencilerinin başvurularında yaşanan artış toplumumuzun her kesiminde yaşanan teknoloji tutkusunun ve gençlerin teknoloji üretme süreçlerine olan ilgisinin göstergesi oldu.
Teknoloji Yarışmaları kapsamında başvuruları devam eden Robotik Yarışmaları ve henüz başvuruları açılmayan Hack İstanbul, Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları, Türkiye Drone Şampiyonası, World Drone Cup, Travel Hackathon, Take Off Uluslararası Girişim Zirvesi, Türkçe Doğal Dil İşleme Yarışması, İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı başvurularının da tamamlanmasıyla TEKNOFEST 2021 yılı teknoloji yarışmaları kendi rekorunu yeniden kıracak.

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Vakfımızın ve T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yürütücülüğünde, Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu, medya kuruluşları ve üniversitelerin de olduğu 71 paydaş kurum ile birlikte düzenleniyor. Festival, 21-26 Eylül tarihleri arasında yeniden İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşecek.