TEKNOFEST 2020 Muhteşem Finali ile Gaziantep’te Sona Erdi

2020-10-03

Gaziantep’te düzenlenen TEKNOFEST gurur, coşku ve heyecan dolu günlerin ardından sona erdi. Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde; Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu kurumları, medya kuruluşları ve üniversitelerinin destekleriyle düzenlenen festivale üçüncü yılında milli mücadelenin gazi şehri Gaziantep ev sahipliği yaptı. Pandemi nedeniyle ziyaretçiye kapalı olarak gerçekleştirilen festival, milyonlar tarafından ekranları başından ve dijital platformlardan ilgiyle takip edildi.

 

21 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmalarına 81 il ve 84 ülkeden; ilkokul seviyesinden ortaokul, lise, üniversite, lisanüstü ve mezun seviyesine kadar 20.197 takım, 100 bin genç başvuruda bulundu. Başvurular arasından 5000 finalistin belirlendiği yarışmalarda gençler kıyasıya mücadele etti.

Aralarında 100 üniversite, 28 lise, 9 ortaokul takımı olmak üzere toplamda 149 takım ödüllerine kavuştu. Takımlara toplamda 3 milyon TL’den fazla ödül verildi.

Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan TEKNOFEST’teydi

TEKNOFEST 2020’nin üçüncü gününde Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan, teknoloji yarışmalarının kazananlarına birincilik ödüllerini takdim etti. Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi'nde düzenlenen TEKNOFEST'e katılan Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan, takımlar ile sohbet ederek çeşitli kategorilerde gerçekleşen teknoloji yarışmalarına ait projelerin yer aldığı sergi alanını gezdi. Festival alanında konuşmasını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan; “Bin yıldır bu toprakları vatanımız kılmak uğrunda canlarını ortaya koyan ecdadımız, onca fedakarlığı sizin bugün ve gelecekte göstereceğiniz başarılar için yapmıştır. Her birinizden bu anlayışla eğitiminize, çalışmalarınıza, geleceğinize dört elle sarılmanızı istiyorum. Biz kurduğumuz güçlü altyapıyla, verdiğimiz desteklerle, sağladığımız fırsatlarla, TEKNOFEST gibi platformlarla sizin yanınızda olmaya devam edeceğiz. Sizlere destek olmakta kararlıyız. Eksikler varsa tamamlarız, hatalar varsa düzeltiriz. İhtiyaçlar varsa gideririz. Engeller varsa kaldırırız. Yeter ki siz hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için mücadele etmekten, gayret göstermekten, emek vermekten vazgeçmeyin.” diyerek gençlere moral ve motivasyon verdi.

30 ilde 30 Deneyap Teknoloji Atölyesi’nin Açılışı Yapıldı

30 Deneyap Teknoloji Atölyesi’nin kurdele kesimi gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 şehire eş zamanlı olarak gerçekleştirdiği canlı bağlantılar ile Deneyap Teknoloji Atölyeleri’nin açılışı yapıldı. 12 ilde bulunan Deneyap Teknoloji Atölyelerinin sayısı 18 yeni atölye ile birlikte 30’a ulaştı.

Deneyap Kart Lansmanı Gerçekleştirildi

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve girişimcilerinin ortak çalışması olan Deneyap Kart Kamera ve Kart Seti de TEKNOFEST’te Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Haluk Bayraktar tarafından tanıtıldı.

TEKNOFEST, Kalıcı İzlerini Gaziantep’e Bıraktı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile 2, Şehitkamil İlçe Belediyesi iş birliği ile 1 ve Şahinbey İlçe Belediyesi iş birliği ile 2 Deneyap Teknoloji Atölyesi olmak üzere 5 atölye kurdu. Yeni kurulan atölyelerle birlikte Gaziantep’te toplam öğrenci kapasitesi 960 olan 6 farklı atölye hayata geçmiş oldu. TEKNOFEST Kalıcı İzler Komisyon çalışmaları “Bilim Türkiye” kapsamında Şehitkamil, Şahinbey ve Büyükşehir Belediyesi ile toplam 3 merkezde de bilim atölyeleri kuruldu. Şehitkamil ve GOAP'ta Tasarım, Teknoloji, Matematik, Doğa Bilimleri ve Astronomi, Havacılık & Uzay olmak üzere 5'er atölye kurulurken, Şahinbey’deki merkezde bunlara ek olarak Girişim ve Tarım Atölyeleri ile toplam 7 atölyelik bir alan kuruldu.

Türk Yıldızları Gaziantep Semalarına Ay Yıldız ve TEKNOFEST’in Kalbini Çizdi

Türk Yıldızları’nın Gaziantep semalarına çizdiği 6 kilometre yüksekliğinde, 15 kilometre genişliğindeki ay ve yıldız büyük beğeni topladı. Yine Türk Yıldızları’nın festivalin açılışı sırasında Gaziantep Kalesi üzerinde çizdiği kalp ise TEKNOFEST’in kalbini göklere taşıdı.

Selçuk Bayraktar TEKNOFEST’i İstanbul’a Gururla Uğurladı

Kapanış konuşmasını sahnede gençlerle birlikte yapan Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Selçuk Bayraktar: ‘‘Gençlere, TEKNOFEST heyecanını kalbinde hisseden, gönlünü veren, emek veren herkese teşekkür ediyoruz. TEKNOFEST’i TEKNOFEST yapan, bizden desteğini ve ilgisini esirgemeyen milletimize, güzel ev sahipliği için Gaziantep’e çok teşekkür ediyoruz. 2021’de İstanbul’da görüşmek üzere.’’ ifadelerini kullandı.