TEKNOFEST 2021 İstanbul'da Başarıyla Gerçekleşti

2021-10-04

Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’in altı gün süren görkemli şöleni muhteşem bir kapanış töreni ile tamamlandı. 21-26 Eylül tarihleri arasında Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen festival, hafızalarda ve kalplerde unutulmayacak anılar bıraktı. Dünyaca ünlü isimlerin konuk olduğu, havacılık-uçuş gösterileri, sergiler, zirveler, ödül törenleri, sahne gösterileri ve etkinliklerle dolu, coşku ve heyecanın bir an olsun eksilmediği festivale yüz binlerce ziyaretçi akın etti.

Teknoloji Yarışmalarında Ödüller Sahiplerini Buldu
TEKNOFEST 2021 kapsamında Sağlıkta Yapay Zeka'dan Tarımsal İKA'ya Roket'ten İnsansız Su Altı Sistemleri’ne kadar 35 farklı başlıkta düzenlenen teknoloji yarışmalarına 81 il, 111 ülkeden 44.912 takım ve 200.000 kişi başvurdu. Yarışma başvuruları arasından 2.200 finalist takım ile 13.000 finalist şampiyonluk için kıyasıya mücadele etti.  

TEKNOFEST ana sahnesinde düzenlenen ödül törenlerinde 75 kategoride 328 ödül, sahibini buldu. Toplamda 5 milyon TL’den fazla ödül verildi.

Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan TEKNOFEST’teydi
Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan bilim, ilim ve araştırmaya gönül veren gençleri festival alanında ziyaret etti. Sn. Erdoğan, TEKNOFEST 2021 Teknoloji Yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerini Nobel ödüllü Türk Bilim İnsanı Prof. Dr. Aziz Sancar ile birlikte takdim etti. “TEKNOFEST çok genç bir organizasyon olmasına rağmen şimdiden bölgemizde ve dünyada kendinden söz ettirmeyi başardı. 88 ülkeden yüzlerce öğrencinin, girişimcinin bu organizasyona katılımı aslında sahip olduğumuz küresel potansiyelin de ispatıdır.” açıklamalarında bulunan Sn. Erdoğan,  Türkiye’nin yarınlarına yön verecek isimlerin TEKNOFEST’ten çıkacağını ifade etti.

Geleceğin Teknoloji Yıldızları TEKNOFEST’te Mezun Oldu
“Geleceğin Teknoloji Yıldızları” programı kapsamında teknoloji girişimcilerini ve teknoloji liderlerini yetiştirmek amacıyla 2017 yılında hayata geçirdiğimiz Deneyap Teknoloji Atölyeleri coşkulu bir tören ile ikinci mezunlarını verdi. TEKNOFEST kapsamında Atatürk Havalimanı’nda düzenlediğimiz mezuniyet töreninde 1000 öğrencimiz Deneyap Teknoloji Atölyelerinden mezun oldu.

Aziz Sancar: “Gelecek Nobeller TEKNOFEST’ten Çıkabilir”
Nobel Ödüllü Türk Bilim İnsanı Prof. Dr. Aziz Sancar TEKNOFEST’te öğrencilerle buluştu. Ülkemiz için gurur kaynağı olan ve gençlere ilham veren Aziz Sancar, “Çok çalışın. İşler iyi gitmediğinde inatçı olun. Fatih Sultan Mehmet’in dediği gibi ‘Ya ben onu alırım, ya o beni alır’ düşüncesi ile iş yapın. Memleket sevgisini unutmayın. Memleket sevgisi olmadan bir şey yapılmaz.” sözleriyle gençlere tavsiyelerde bulundu.

Milli Üretim Uçaklar Destan Yazdı
Gökyüzünde heyecan ve adrenalinin bir an olsun eksilmediği festivalde tamamı yerli üretim olan Milli Kanatların uçuş gösterisi, AKINCI Taaruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA), Bayraktar TB2, Hürkuş, Atak Helikopteri, Gökbey Helikopteri, Aksungur ve Türk Silahlı Kuvvetlerine ait F-16 uçakları ile Solo Türk’ün uçuşları herkese gurur dolu anlar yaşattı. Festivalin son gününde Milli Savunma Bakanlığı, Türk Hava Kuvvetleri ile Azerbaycan Hava Kuvvetlerine ait uçaklar gösteri uçuşları ile gün boyunca gökyüzünde süzüldü. Türk istikbalinin göklerdeki sahibi, milli gururumuz Türk Yıldızları baş döndüren uçuş gösterileri ile gökyüzüne imza attı.

Geleceğin Girişim Fikirlerine Ödüller TEKNOFEST’te Verildi
Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi yürütücülüğünde gerçekleştirilen Take Off Uluslararası Girişim Zirvesi ile Türkiye’den ve dünyadan geleceğe yön veren teknoloji liderleri, alanında uzman mentorler, çok uluslu şirketler ve girişim ekosisteminin tüm paydaşları TEKNOFEST’te buluştu. Sektörün öncü isimlerini ağırlayan zirvede ilham veren konuşmalar gerçekleştirildi. Yurt dışından ve yurt içinden başvuruların gerçekleştirildiği girişim zirvesinde dereceye giren girişimler büyük ödüllerin sahibi oldu.

Türkiye ve Azerbaycan İş Birliği Protokolü TEKNOFEST’te İmzalandı
Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı olarak 2020 yılında hayata geçirdiğimiz Bilim Türkiye Projesi ve 2017 yılında hayata geçirdiğimiz Deneyap Teknoloji Atölyeleri bu yıl ilk defa ülke dışında uygulanmaya başlayacak. Azerbaycan ve Türkiye arasındaki ilişkileri güçlendirmek amacıyla hayata geçirilecek Bilim Bakü için imza töreninde Yönetim Kurulu Başkanımız Haluk Bayraktar ile Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına Bağlı Kamu Hizmetleri ve Sosyal İnovasyon Devlet Ajansı Başkanı Ulvi Mehdiyev bir araya geldi.

Teknoloji Tutkunları Hem Üretti Hem de Eğlendi
Altı gün boyunca TEKNOFEST ana sahnesinde gerçekleşen konserler ile festival coşkusu ikiye katlandı. Sahne Senin Etkinliği ile liseli ve üniversiteli müzik dehaları ziyaretçilere keyifli anlar yaşatırken eğitici atölyelerde öğrenciler bilim ve teknoloji ile dolu bir serüven yaşadı. Festival boyunca Rüzgâr Tüneli ve Planetaryum yoğun ilgi görürken ana sahnede düzenlenen ödüllü bilgi yarışmalarında öğrenciler hem yarıştı hem de eğlencenin tadını çıkardı.

TEKNOFEST 2022 Ateşi Milli Mücadele Meşalesinin Yandığı Yerde
Türkiye’nin her bölgesinde teknoloji tutkunlarıyla buluşan TEKNOFEST’in önümüzdeki yıl Samsun’da düzenleneceğini müjdeleyen Mütevelli Heyeti Başkanımız Selçuk Bayraktar, “TEKNOFEST adeta Anadolu’yu baştan başa kuşatan bir şenlik. Geçtiğimiz sene TEKNOFEST 2020’yi Güneydoğu’nun parlayan yıldızı, milli mücadelemizin gazi şehri Gaziantep’te büyük bir coşku ile gerçekleştirdik. TEKNOFEST 2022’yi ise milli mücadele meşalesinin yandığı, bir ulusun kahramanlık destanının başlangıcı olan Samsun’da düzenleyeceğiz. TEKNOFEST 2022 Samsun merkezli olarak Karadeniz’in muhteşem güzelliklere haiz şehirlerinde gerçekleştirilecek.” açıklamasını yaptı.
TEKNOFEST’in tüm ülkemizi kuşattığı gibi ülkemizin sınırlarını da aştığını ifade eden Selçuk Bayraktar, yurt dışındaki ilk TEKNOFEST’in önümüzdeki yıl kardeş toprağımız Azerbaycan’da gerçekleştirileceğinin müjdesini de verdi.

Program, TEKNOFEST 2022 Karadeniz için Samsun Valisi Sn. Zülkif Dağlı’ya TEKNOFEST Sancağının devir teslimi ile son buldu.