İŞ BİRLİKLERİMİZ

BORSA İSTANBUL A.Ş. (BIST)

Türkiye Teknoloji Takımı ve Borsa İstanbul A.Ş., bir dizi alanda işbirliği yapmak üzere protokol imzalamıştır. Türkiye Teknoloji Takımı, Borsa İstanbul A.Ş.’nin Özel Pazar iş ortakları ve Özel Pazar Danışma Kurulu üyeleri arasında yer almaktadır. Bu işbirliği çerçevesinde, başta “Teknoloji Söyleşileri” olmak üzere vakfın girişimci ve yatırımcılara yönelik etkinliklerinde işbirliği yapılmaktadır. Vakıf ve BIST, ayrıca birlikte Fintek dikey girişim ekosistemi oluşturulmasına yönelik çalışmalar yürütmektedir. Vakıf bünyesindeki başarılı gençlerin, gerekli koşulları sağlamaları durumunda BIST’de staj yapması mümkün olabilecektir.

TÜBİTAK

Türkiye Teknoloji Takımı ve TÜBİTAK arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında, TÜBİTAK vakfa eğitmen, vakıf eğitmenlerine eğitim, eğitim programı içeriği ve eğitim malzemesi desteği sağlamaktadır. TÜBİTAK, vakfın bünyesindeki başarılı takımlara katıldıkları yarışmalarda sponsorluk desteği vermektedir.

ÜNİVERSİTE İŞBİRLİKLERİ

Üniversitelerimizin, bilimsel altyapı potansiyelleri ve nitelikli insan kaynakları ile Türkiye’nin milli ve yerli teknoloji hamlesini gerçekleştirmesinin asli unsurları olduğuna inanıyoruz. Bu çerçevede, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı; Boğaziçi Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi ile işbirliği protokolleri imzalamıştır.
Söz konusu üniversitelerle yapılan işbirliği kapsamında;
● Yetenekli gençlerin ve her yaş grubundan insanların teknoloji geliştirilmesi süreçlerine katılmalarını sağlamak;
● Stratejik önemi, yüksek katma değeri ya da küresel rekabet koşulları gereğince milli ve özgün olarak üretilmesi öncelikli olan ürün, sistem ve bileşenlerin üretilmesine dönük girişim, araştırma-geliştirme, proje ve faaliyetleri yapmak ve desteklemek;
● Yetenekli gençleri tespit etmek ve eğitmek; teknoloji alanında girişimcilik kültürünün gelişmesine ve bütün bu alanlarda yapılacak bilimsel çalışmalara katkı sağlamaya dönük yürütülecek çalışmalarda iş birliği yapılması hedeflenmektedir.

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ – BİLİM ÜSKÜDAR

Türkiye Teknoloji Takımı ve Üsküdar Belediyesi arasında yapılan iş birliği çerçevesinde, İstanbul’un ilk bilim merkezi hayata geçirilmiştir. Üsküdar Ünalan’da yer alan merkez, yaratıcı ve interaktif uygulamalarıyla çocuklar ve gençlerde bilim ve teknolojiye yönelik ilgi oluşturmayı hedeflemektedir. Vakıf, Bilim Üsküdar'a kuruluş aşamasında teknik danışmanlık desteği sağlıyor olup, halen merkezin danışma komitesinde yer almaktadır.